
Translate from: Serbian
Универзитет у Новом Саду, са 45.000 студената, други је по величини универзитетски центар у Србији. Универзитет нуди посебне програме прилагођене потребама привреде, нарочито потребама прерађивачког сектора.
Главне привредне гране су: пољопривреда, прерађивачка индустрија, велетрговина и малопродаја, грађевинарство, енергетика, транспорт и комуникације, текстилна индустрија, електормеханичка и пратећа аутомобилска индустрија, ИКТ, пословне услуге, логистика и туризам.
Аграрни сектор
Пољопривреда је у Војводини приоритетан сектор. Традиционално, она представља значајан део локалне привреде и доноси добре резултате, захваљујући обиљу плодног пољопривредног земљишта које чини 84 одсо територије Војводине. Аграрни сектор учествује са 40 одсто у укупној индустријској производњи, а са 30 одсто у укупном извозу из Војводине.
Обновљиви извори енерегије
Захваљујући остацима пољопривредних усева, постоји значајна база за коришћење биомасе у производњи енергије.
Металопрерађивачка и машинска индустрија
Металски комплекс у Војводини има дугу традицију и састоји се од мањих металопрерађивачких компанија за производњу компоненти и - у мањем обиму - од произвођача оригиналне опреме, који нуде производе са својим заштитним знаком. Војводина Метал Цлустер окупља 116 фирми, са 6.300 радника.
Информационе технологије
Сектор високих технологија је брзорастући сектор у Војводини. Развој софтвера представља главни извор прихода, посебно развој ЕРП решења, Јава апликација и софтвера за мобилне уређаје. Компаније у ИТ сектору највише се баве Аутсорсинг софтвера на основу захтева међународних клијената, односно развојем сопствених софтверских производа за потребе домаћег и иностраног тржишта.
Војводина посебну пажњу посвећује међурегионалној и прекограничној сарадњи, као и имплементацији приоритета дефинисаних у оквиру Стратегије Европске уније за Дунавски регион.
Univerzitet u Novom Sadu, sa 45.000 studenata, drugi je po veličini univerzitetski centar u Srbiji. Univerzitet nudi posebne programe prilagođene potrebama privrede, naročito potrebama prerađivačkog sektora.
Glavne privredne grane su: poljoprivreda, prerađivačka industrija, veletrgovina i maloprodaja, građevinarstvo, energetika, transport i komunikacije, tekstilna industrija, elektormehanička i prateća automobilska industrija, IKT, poslovne usluge, logistika i turizam.
Agrarni sektor
Poljoprivreda je u Vojvodini prioritetan sektor. Tradicionalno, ona predstavlja značajan deo lokalne privrede i donosi dobre rezultate, zahvaljujući obilju plodnog poljoprivrednog zemljišta koje čini 84 odso teritorije Vojvodine. Agrarni sektor učestvuje sa 40 odsto u ukupnoj industrijskoj proizvodnji, a sa 30 odsto u ukupnom izvozu iz Vojvodine.
Obnovljivi izvori eneregije
Zahvaljujući ostacima poljoprivrednih useva, postoji značajna baza za korišćenje biomase u proizvodnji energije.
Metaloprerađivačka i mašinska industrija
Metalski kompleks u Vojvodini ima dugu tradiciju i sastoji se od manjih metaloprerađivačkih kompanija za proizvodnju komponenti i - u manjem obimu - od proizvođača originalne opreme, koji nude proizvode sa svojim zaštitnim znakom. Vojvodina Metal Cluster okuplja 116 firmi, sa 6.300 radnika.
Informacione tehnologije
Sektor visokih tehnologija je brzorastući sektor u Vojvodini. Razvoj softvera predstavlja glavni izvor prihoda, posebno razvoj ERP rešenja, Java aplikacija i softvera za mobilne uređaje. Kompanije u IT sektoru najviše se bave Autsorsing softvera na osnovu zahteva međunarodnih klijenata, odnosno razvojem sopstvenih softverskih proizvoda za potrebe domaćeg i inostranog tržišta.
Vojvodina posebnu pažnju posvećuje međuregionalnoj i prekograničnoj saradnji, kao i implementaciji prioriteta definisanih u okviru Strategije Evropske unije za Dunavski region.